PL CZ
PL CZ
Hażlach 43-419
(Koło Cieszyna)
ul. Cieszyńska 20b
tel. +48 33 8567377
kom. +48 602 643 714
kamieniarstwo.wrzos@vp.pl
Nagrobki z kamienia naturalnego z całego świata

RODZAJE KAMIENI

GRANIT - jest to skała najbardziej rozpowszechniona, bodaj najczęściej przez człowieka użytkowana. Jest skałą magmową, głębinową, która stygnąc powoli w ziemi wykrystalizowała składniki (minerały ją tworzące) w postaci kryształków różnego kształtu. Najważniejsze składniki granitu to ciemna mika, jasny biało-szary kwarc i różowy lub żółto-szary skaleń. Mika jest materiałem miękkim, występującym w formie blaszek, kwarc jest bardzo twardy, a skaleń jest nieco mniej twardy niż kwarc. Granit może występować w różnych barwach, a struktura jego może być różnorodna w zależności od wielkości ziaren. Granit może mieć równie naturalne rysy, które nie wynikają z jego niedoskonałej struktury, ale z olbrzymich temperatur i ciśnienia, które uformowało kamień wieki temu.

MARMUR - to skała metamorficzna, powstała przez przekształcenie wapienia w wysokiej temperaturze i ciśnieniu. Jego strukturę często przenikają kolorowe smugi innych materiałów. W zależności od domieszek może mieć barwę białą, szarą, różową, zieloną lub czarną. Marmur jest wapieniem.

TRAWERTYN - porowata skała osadowa składająca się głównie z kalcytu i aragonitu. Odmiana martwicy wapiennej koloru zwykle białego, często z uwarstwieniami koloru żółtego lub czerwonego. W martwicach często występują szczątki roślin i zwierząt. Przyczyną powstania jest ubytek dwutlenku węgla z roztworu, co następuje najczęściej na skutek: spadku ciśnienia związanego z wypływem wód podziemnych na powierzchnię, asymilacji przez rośliny lub dyfuzji do atmosfery wynikającej z intensywnego ruchu wody. Ubytek dwutlenku węgla powoduje wytrącenie się węglanu wapnia.

KONGLOMERAT KWARCOWY - składa się w 95% z naturalnych minerałów - głównie z kwarcu i granitu połączonego z 5% dodatków. Zawierają one żywicę (łączącą indywidualne komponenty oraz nadającą materiałowi odpowiednią twardość) i pigmenty koloryzujące (nadające estetykę i stabilność kolorów). Produkt jest wirtualnie identyczny i w niektórych aspektach nawet lepszy w swojej charakterystyce niż kamień naturalny. To, co daje mu przewagę na rynku to szeroki zakres dostępnych płyt, grubości i różnorodności kolorów.

ONYKS - naturalne onyksy należą do rzadkich skał. Spotykane na całym świecie powstają w pogazowych pustkach w skałach wulkanicznych. Często uzyskuje się onyks sztuczny, produkowany na bazie agatów. Od czasów starożytnego Egiptu onyks barwiono aby podkreślić jego barwę. Większość onyksów dawniej wytwarzano poprzez zanurzenie i gotowanie chalcedonu w roztworze cukru, a następnie zanurzenie go w kwasie siarkowym, aby zwęglić cząstki cukru zaabsorbowane w zewnętrznych warstwach chalcedonu.